רטרולייזר: ההשפעה של מיסוי

בעקבות הפוסט על רטרולייזר קיבלתי הערה שהוא טכני מדי ורחוק מהנושא של חופש כלכלי. הפוסטים הבאים שיגעו בתובנות שונות ע”ב ניתוחים עם רטרולייזר אכן יהיו טכניים אך התובנות שלהם חשובות לכל משקיע שרוצה להגיע לעצמאות כלכלית דרך שוק ההון, שכן תכנון שגוי של אסטרטגיית ההשקה או פער גדול מדי בין הציפיות למציאות יכול להיות הרסני לתיק השקעות ולתוכניות העתידיות. לכן אני נכנס בעובי הקורה ומשתף עמכם את הממצאים.

הנושא הראשון שאני רוצה להדגים הוא ההשפעה של מיסוי על תיקים פסיביים.

כאשר מנסים להחליט על מבנה תיק ההשקעות שלנו, זה נפוץ להסתכל על איך תיק מסויים התנהג היסטורית ובפרט מה הייתה התשואה שלו. כמעט ללא יוצא מן הכלל הדגמות אלו הן ללא התחשבות במיסים. זה אולי מפשט עניינים כאשר המיסוי על משקיעים שונים הוא שונה כמו בארה”ב שבה חלק ניכר מהמס הוא תלוי הכנסה אישית, אבל זה מאד מטעה לגבי הציפיות מהתשואות של תיק פסיבי.

למשל אם נסתכל ב-PortfolioVisualizer על תיק קלאסי של 60\40 מניות\אג”ח נקבל תשואה שנתית של כ-8.8% ב-29 השנים האחרונות.
לצורך השוואה, עם הרצה דומה ברטרולייזר נקבל תשואה שנתית של 8.65% על אותה תקופה. ההבדל נובע בעיקר משימוש במקורות מידע שונים, PortfolioVisualizer משתמש ב-csidata לעומת רטרולייזר שמשתמש במאגר של Yahoo Finance.
מכאן והילך כל ההשוואות יהיו בתוך אותה הסביבה – ברטרולייזר, ע”מ שנוכל להשוות תפוחים לתפוחים, אך חשוב להיות מודעים להבדלים בין מקורות מידע שונים.

הנחות הסימולציה

תיק: 60% מניות \ 40% אג”ח (כלל מניות שוק אמריקאי עם VFINX וכלל אג”ח אמריקאי VBMFX)
איזון: שנתי
דיבידנדים: מושקעים מחדש בנייר המקור
תקופה: 1987 עד 2015 כולל
מיסוי 1: ללא מס בכלל
מיסוי 2: 25% מס דיבידנדים, ו-25% מס על רווחי הון ממומשים, בסוף כל שנה

תוצאות

תיק ללא מיסוי: 8.65% תשואה שנתית
תיק עם מיסוי: 6.97% תשואה שנתית

כלומר בסה”כ המיסוי גרע 1.68% מהתשואה השנתית על פני 29 שנים. ליתר דיוק, הפער הוא 1.57% כיוון שאנחנו צריכים להסתכל על ההפרש הגיאומטרי בין התשואות ולא על ההפרש האריתמטי, שכן שתשואות נערמות זו על זו שנה אחרי שנה.
לצורך המחשה 100 אלף דולר שהושקעו ללא התחשבות במיסוי הם כ-1.1 מיליון דולר, ועם התחשבות במיסוי הם כ-700 אלף דולר.

בתיק עם מיסוי אני מניח הנזלה מלאה של התיק בסוף התקופה. זאת הנחה שאני עושה בכל ההשוואות כיוון שהתוצאה לפני הנזלה מלאה יכולה להיות מאד מטעה – בתרחשים שונים תיק יכול להיות שווה יותר לפני ההנזלה אבל פחות אחרי כיוון שהוא נושא עימו יותר חבות מס. כדי להשוות את תיקים באותו המישור, אני בודק כמה הם יהיו שווים אם להנזיל אותם בסוף התקופה ל-100% מזומן.
תשואת התיק עם המיסוי לפני ההנזלה היא 7.27% שנתי, עקב המיסוי על הדיבידנדים ומס רווחי הון ששולם בעקבות האיזונים.

מה המספר הזה 1.57% אומר? האם זה תמיד יהיה הפער? ממש לא. הוא נורא תלוי בתקופה של הבדיקה.
כאשר מסתכלים על תקופה ארוכה, כמו ה-29 השנים האחרונות (שזה המידע המכסימלי שניתן לקבל מהקרנות הנ”ל שכן הן לא היו קיימות לפני כן) מקבלים תוצאה שהיא תערובת של תנאי סביבה, אינפלציה, ריבית, תקופות של משבר ועוד שלא בהכרח מייצגים את התקופה שלנו היום וסביר שגם לא את אלו שיבוא בעתיד.
אז על איזו תקופה נכון להסתכל? בעקבות פוסט מעניין שקראתי ב-PortfolioCharts הבנתי שהדרך הנכונה היא להסתכל על כל התקופות האפשריות.
מ-1987 עד 2015 ישנן 435 תקופות אפשריות שהן רצף של מספר שלם של שנים. אם אזרוק עליכם 435 תוצאות של סימולציות יהיה קצת קשה לבלוע את זה. אלא אם כן, מציגים את זה נכון.

דרך אחת להסתכל על הנתונים, היא במטריצה צבעונית שמציגה את התשואה השנתית שהיינו מקבלים מכל שנת התחלה ולכל משך זמן. רק שבמקרה שלנו אנחנו מסתכלים לא על תשואה של תיק ספציפי אלא על ההפרש בתשואה עם ובלי מס.
בכל שורה ניתן לראות מה התשואה משנת התחלה מסויימת למשך יותר ויותר שנים, ואילו בכל עמודה ניתן לראות מה התשואה על פני מספר שנים קבוע אך קרוב יותר ויותר אל ההווה.
מ-1987 למשך 29 שנים ההפרש הוא אותו 1.57% שנתי, אבל נע בין טווחים גדולים בתקופות שונות.

matrix2

דרך נוספת להסתכל על הנתונים, הוא לתמצת כל עמודה לטווח של ערכי קצה אפשריים וערך הביניים הכי סביר.
למשל בגרף הזה הקו האמצעי הוא החציון של כל עמודה, והקו העליון והתחתון הם שתי סטיות תקן מהממוצע של כל עמודה (שתי סטיות תקן מכסות 95% מההתפלגות הנורמלית של התוצאות בכל עמודה ונותנות תוצאה חלקה יותר מאשר המכסימום והמינימום של כל עמודה).
בגרף זה קל לראות איך הפער מתכנס יותר ויותר לאזור ה-1.5% ככל שמסתכלים על תקופות ארוכות יותר.
medianChart

אולי שמתם לב שבחלק מהתקופות הפער הוא שלילי, כלומר בסימולציה שמתחשבת במיסוי התשואה גבוהה יותר מאשר בזאת שלא. זה נובע מהעובדה שהסימולציה מחשיבה מגן מס שנוצר כתוצאה ממכירה בהפסד (למשל בתקופות קשות כמו 1999-2008) כנכס עם שווי חיובי, שהרי אם היינו ממשיכים עם ההשקעה מגן המס היה חוסך מאיתנו לשלם מס בעתיד. התחשבות כזו עושה יותר צדק עם אסטרטגיות שמנצלות מגן מס בצורה יותר יעילה או מייצרות יותר מגן מס מאשר בלעדיה.

עדכון: אפשר גם להסתכל על ההפרש עם ובלי מיסוי כאחוז מהתשואה ברוטו. למשל כאן רואים האחוז מהתשואה השנתית ברוטו שנגנז כתוצאה ממיסוי לכל תקופה ושנה. האחוז נוטה להיות גבוהה יותר כאשר התשואה נמוכה, ונמוך יותר כאשר התשואה גבוהה, אך הוא מתכנס באזור ה-22%. תודה לקורא אוגי שהעלה את הנקודה.
MatrixDIffPercent2
MatrixDIffPercentRanges

סיכום

הבדל של 1%-2% בתשואה הצפויה מתיק פסיבי הוא עצום, בפרט אם מתכננים את מבנה התיק, גודלו ונק’ המעבר מהכנסה מעבודה להכנסה מתיק השקעות ע”ב כלל אצבע כמו משיכה של 3% או 4% מהתיק. הדרך הטובה ביותר לנתח תיק היא עם התחשבות מלאה ומדוייקת במס, אך אם זה לא אפשרי, כדאי להניח שהתשואה נטו שתקבלו מתיק פסיבי תהיה בכ-1.5% פחות אבסולוטית, או לחילופין להפחית כ-22% יחסיים מהתשואה השנתית שמתקבלת מסימולציה שאיננה מתחשבת במס.

* הכותב אינו בעל רשיון ייעוץ השקעות. המגיבים גם הם ללא רשיון ייעוץ השקעות. הכותב אינו מייעץ לקנות או למכור או להחזיק או כל פעולה אחרת ביחס לניירות הערך או נכסים אחרים כלשהם המוזכרים באתר. כל אדם צריך לפנות ליועץ השקעות מוסמך לפני שיבצע פעולות בתיק ההשקעות שלו, בכדי לקבל ייעוץ אישי המתאים לצרכיו ולאופיו. אתר זה אינו משמש כאתר ייעוץ השקעות ואינו מתאים את עצמו לאף משקיע באופן כזה או אחר. הכותב אינו משכנע, מייעץ או משדל או כל פעולה אחרת העשויה להשפיע באופן כלשהו על מי מקוראי האתר לבצע פעולה כלשהי בניירות ערך כלשהם, בין אם מוזכרים באתר ובין אם לא. מטרת האתר הינה תיעוד אישי של רשמים ודיעות בנוגע לכל תחום, ובפרט השקעות, ולא לשמש כמקור מידע להשקעות או בתור ייעוץ השקעות. על כל קורא לבדוק בעצמו כל עובדה וכל מילה שנאמרה באתר יחד עם בעל מקצוע – עורך דין, רואה חשבון ויועץ השקעות. הדיונים באתר אינפורמטיביים ותו לא ומציגים אך ורק את דעתו של הכותב. יתכן מאוד שדיעות הכותב אינן אובייקטיביות והכותב מחזיק בפוזיציה על המניה. יתכן שהמידע המוצג באתר שגוי, מוטעה, אינו שלם, אינו מקיף, חסר או מסתמך על מקורות לא אמינים. יש לקחת אותו בערבון מוגבל.

6 thoughts on “רטרולייזר: ההשפעה של מיסוי

 1. קודם כל, התרשמתי ממש מהכלי והידע והאפשרויות שפתחת ותיארת כאן, ובפוסט הקודם. שאפו.

  לגבי המסקנה ש”בסימולציה שמתחשבת במיסוי התשואה גבוהה יותר מאשר בזאת שלא”, יש לי התלבטות – אם אתה משקיע דרך ira שפטור ממס כביכול אתה לא משלם כלל מס, כלומר נתח הוני פנוי יותר ל’תשואה גאומטרית’, אבל מצד שני אתה אומר שדווקא הנכס מס מהפסדים תורם יותר לתשואה הכוללת? כלומר שעדיף מבחינת הסימולציה כן לשלם מס?

  • ההנחה היתה שפועלים בחשבון חייב במס, ואז למגן מס יש ערך חיובי בדיוק כמו שלחבות מס יש ערך שלילי.
   בחשבון פטור ממס של השאלה של כמה תשואה מאבדים למס חסרת משמעות לא?

 2. ניתוח מעניין!
  כשמדובר בתיק השקעות פאסיבי לטווח ארוך מאוד של קנה והחזק עשרות שנים נראה לי אינטואיטיבי שהמס על משיכות שצריך לקחת בחשבון הוא כ 80% ממס רווח הון מכיוון שבתשואה היסטורית של 8% שנתי לאורך 30 שנה כ 80% מהתיק הוא בפועל רווח הון.

 3. ישנה גישה שסוברת שאיזונים צריך לעשות רק עם כסף חדש. זה כמובן טוב רק לאלה שמוכנים לסטייה זמנית ואולי אפילו ארוכה מהקצאת הנכסים המקורית
  דבר נוסף, הוא שאף אחד לא מנזיל את הקרן כשהוא פורש, אלא מושך 4% בשנה (תיאורטית) ושאר הכסף ממשיך לצבור. האם התוכנה מאפשרת ניתוח של זה.

  • כתלות בכמות הכסף החדש שנכנס ביחס לגודל התיק זה אכן פתרון מצויין, אפילו אידאלי מבחינת מס. עבור תיק קיים ללא כסף נכנס או עם מעט ביחס לגודל התיק אפשר להתבסס גם על דיבידנדים אבל אז באמת נוצרות סטיות גדולות מההקצאה המקורית. כל השאלות הללו של איזונים, הפקדה ומשיכה הם גם חלק מהסימולציות ואפרסם הדגמות כאלו בקרוב.

 4. הי,
  סימולציה שמעניינת אותי היא לבדוק את את הרעיון של “מודל השקעה תלוי גיל” – “המודל הצ’יליאני”.
  האם שינוי הדרגתי של רמת הסיכון במשך תקופת החיסכון אכן מוביל למיקסום היחס תשואה/סיכון עבור השקעה לתקופה נתונה?
  באופן אינטואיטיבי המודל הזה נראה שגוי, באופן דומה להגיון שכתוב כאן: http://www.hasolidit.com/kehila/threads/השקעה-לטווח-קצר-חוות-דעת.1021/page-2#post-15456
  אבל אולי בסימולציה אפשר כן לראות את ההיגיון שבמודל הזה?

Leave a Reply

Your email address will not be published.